دعا

دعای فرج

دعای فرج، دعایی است که با عبارت «إلهی عَظُمَ البَلاء» آغاز می‌شود. این دعا برای اولین بار در کتاب “کنوز النجاح” شیخ طبرسی آمده و آثاری چون “وسائل الشیعه” اثر شیخ حر عاملی و “جمال الاسبوع” اثر سید بن طاووس نیز آن را نقل کرده‌اند. گفته‌ شده دعای فرج را امام زمان به “محمد بن احمد بن ابی‌لیث” تعلیم داد که از ترس کشته‌شدن به کاظمین پناهنده شده بود. او با خواندن این دعا از مرگ رهایی یافت. این دعا جزو تعقیبات نماز امام زمان (عج) و جزء اعمال سرداب غیبت بیان شده است. این دعا در کنار دعای عهد و دعای سلامتی امام زمان (عج) در بخش ادعیه کتاب مفاتیح الجنان آمده است.

نزد شیعیان ایران، دعای «أللهمَّ کُن لِولیکَ الحجه بنِ الحَسن» که دعایی برای سلامتی امام زمان (عج) است نیز به دعای فرج مشهور است.

کتاب “النجم الثاقب” به نقل از کتاب “کنوز النجاح” می‌نویسد: دعای فرج دعایی است که امام زمان (عج) آن را به “اباالحسن محمد بن احمد بن ابی لیث” که از ترس کشته شدن از بغداد به مقابر قریش (کاظمین) پناه برده بود تعلیم داد و ابوالحسن به برکت این دعا از کشته شدن نجات پیدا کرد.

واژه «فَرَج»، در لغت به معنای «رهایی از غم و اندوه و گشایش» است. در کتاب‌های روایی با توجه به همین معنای لغوی دعاها و اعمالی برای حصول فرج و گشایش امور ذکر شده اند. علامه مجلسی در جلد ۹۵ بحارالانوار تحت عنوان «باب ادعیه الفرج» ۳۹ دعای فرج را نقل کرده است.

شیخ حر عاملی دعای فرج را جزو تعقیبات نماز امام زمان آورده است. در کتاب “المزار الکبیر” نیز در آداب سرداب امام زمان (عج) زیارتی نقل شده و بعد از آن دو رکعت نماز زیارت و سپس این دعا نقل شده است. کتاب مفاتیح الجنان نیز این دعا را در اعمال سرداب و نیز در باب ادعیه، با عنوان دعاهای کوتاه و نافع آورده است. همچنین از “آیت‌الله محمدتقی بهجت” نقل شده است بهترین کار برای اینکه در آخرالزمان به هلاکت نیفتیم، دعای فرج است، مخصوصا خواندن دعای «عظم البلاء».

In the name of God the compassionate the merciful

O Allah, terrible was the calamity, and its evil consequences are visible, the covering has been removed, (all) hopes have been cut off, the (plentiful) earth has shrunk (with very tittle to spare), the heavenly blessings have been withheld.

You alone can help, we refer our grief and sorrow to You, we have full faith in You, in the time of distress, as well as in good fortune.

O Allah, send blessings on Muhammad and on the children of Muhammad, whom we must obey as per Your command, through which we become aware of their rank and status, and let there be Joy after sorrow for us, for their sake, right away, in the twinkle of an eye, more rapidly than that.

O Muhammad, O Ali, O Ali, O Muhammad, Give me enough, because both of you provide sufficiently.

Help me, because both of you help and protect.

O our master, O the jiving Imam, HELP! HELP! HELP! Reach me! Reach me! Reach me! At once, in this hour.

Be quick, be quick, be quick, o the most merciful, for the sake of Muhammad and his pure children.


به نام خدای بخشنده و مهربان

خدایا گرفتارى بزرگ شد، و پوشیده بر ملا گشت، و پرده کنار رفت، و امید بریده گشت، و زمین تنگ شد، و خیرات آسمان دریغ شد و پشتیبان تویى، و شکایت تنها به جانب تو است، در سختى و آسانی تنها بر تو اعتماد است.

خدایا! بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست آن صاحبان فرمانى که اطاعتشان را بر ما فرض نمودى، و به این سبب مقامشان را به ما شناساندى، پس به حق ایشان به ما گشایش ده، گشایشى زود و نزدیک همچون چشم بر هم نهادن یا زودتر، اى محمّد و اى على، اى على و اى محمّد، مرا کفایت کنید، که تنها شما کفایت کنندگان من هستید، و یارى ام دهید که تنها شما یارى کنندگان من هستید.

اى مولاى ما اى صاحب زمان، فریادرس، فریادرس، فریادرس، مرا دریاب، مرا دریاب، مرا دریاب، اکنون، اکنون، اکنون، با شتاب، با شتاب، با شتاب، اى مهربان ترین مهربانان به حق محمّد و خاندان پاک او.


بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

إِلَهِی عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفَاءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطَاءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجَاءُ وَ ضَاقَتِ الْأَرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمَاءُ وَ أَنْتَ الْمُسْتَعَانُ وَ إِلَیْکَ الْمُشْتَکَى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِی الشِّدَّهِ وَ الرَّخَاءِ

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ أُولِی الْأَمْرِ الَّذِینَ فَرَضْتَ عَلَیْنَا طَاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنَا بِذَلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنَّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عَاجِلاً قَرِیباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ أَوْ هُوَ أَقْرَبُ یَا مُحَمَّدُ یَا عَلِیُّ یَا عَلِیُّ یَا مُحَمَّدُ اکْفِیَانِی فَإِنَّکُمَا کَافِیَانِ وَ انْصُرَانِی فَإِنَّکُمَا نَاصِرَانِ یَا مَوْلانَا یَا صَاحِبَ الزَّمَانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ أَدْرِکْنِی أَدْرِکْنِی أَدْرِکْنِی السَّاعَهَ السَّاعَهَ السَّاعَهَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِینَ

 


DUA AAZUMAL BALAA | دعای عظم البلاء | صَل عَظُمَ الْبَلاء

 


 دعای فرج جهت سلامتی آقا امام زمان ارواحناء له افداء

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلی آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَهِ وَفی کُلِّ ساعَهٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّی تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

 

معنی دعای سلامتی امام زمان

خدایا، در این لحظه و در تمام لحظات، سرپرست و نگاه دار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان ولیت؛ حضرت حجّه بن الحسن که درودهاى تو بر او و بر پدرانش باد باش؛ تا او را به صورتى که خوشایند اوست [ و همه از او فرمانبرى مى ‏نمایند ] ساکن زمین گردانیده ، و مدّت زمان طولانى در آن بهره‏ مند سازى.

 


www.mysavior.ir